Био Меню

С най-голяма любов към природата искаме да Ви представим нашето меню от прекрасната природа, която ни заобикаля. Вкусовете, които отдавна сме позабравили се връщат при нас и ние с радост се опитваме да ги развием и съхраним.


За Вас отглеждаме зеленчуците, подквасваме млякото, правим домашното сирене в най-натурален вид. Рибата, която Ви предлагаме е от нашето Черно море – за щастие все още в нашето море има дива риба. Кокошките отглеждаме в нашия двор, изглеждат щастливи.

Когато за първи път посадих семенца от домати бях убедена , че това ще е поредното занимание, за което желанието ми ще отмине така бързо както е и дошло. Когато покълнаха всеки ден ги наблюдавах с интерес как растат – честно да си призная до този момент бях купувала цветя  само от цветарски магазини с готов  разсад и ми се струваше ужасно трудно от семе да направиш растение. След това голямото чудене беше как точно се посаждат – на какво разстояние между коренчетата, на каква дълбочина, как да се поливат  и т.н. Добре, че има баби наоколо и разбира се Интернет.


С доматите беше голяма философия в началото. Докато се науча кое точно трябва да се чупи и как точно трябва да се завързва??? Но резултата беше много вкусен. На следващата година започнах да се оглеждам за по-редки видове домати. Започнах да експериментирам с домати донесени от Италия и Франция. Логично беше да се сетя , че може климата в България да не им понесе. Но за щастие и те се получиха. Реших , че само с домати няма да се размина и започнах да се увличам. Купих семена от краставици.
Опънахме една стара мрежа за риба и по нея прикрепях листата. Краставиците са благодарен зеленчук, поливаш ли ги,  всеки ден събираш по много. Така продължих напред и чушките, патладжаните и тиквичките.

Нашето семейство много си хапва люто. В Гърция има една люта чушка, подобна на нашата чорбаджийска люта чушка, но много по-отровно люта и много по-ароматна. Накрая я открих в Гърция на един пазар във вид на разсад и нея я пренесох тук в Синеморец. Климата й понася доста добре. Страхотна е , ако обичате люто задължително трябва да я опитате – приготвя се печена, белена с много зехтин и оцет. Много обичам рукола, а проблема в Синеморец е в доставките на по-редки видове зеленчуци. Засадих семена и установих , че това е най-желания плевел в градината, който имам. И така докато не засадих всички подправки- магданоз, копър, риган, босилек, целина, девисил, дафинов лист, джоджен, розмарин. Аромата на прясно откъснати подправки не може да се сравнява  с тези от пакетите в магазина.



Горе –долу с кокошките се получи същото както и с доматите. Започнахме с пет кокошки и един петел. Аз си мислех, като градско дете, че кокошките няма да могат да снясят яйца без петел, оказа се , че не е така , но вече и към него се привързахме, макар от време на време като закукурига рано рано си мисля ,че вече не го обичам толкова. Заградихме им малко място в двора .В крайна и сметка   и нищо да не снесат щяхме да ги хапнем на супа. Е да , но те може би от страх да не ги сготвим започнаха да снасят. На следващата година си купихме още десет, после още десет и така общо 25 кокошки, един петел и една патка за разнообразие. Установих , че най-много обичат коприва. Изглеждат ми щастливи, но ние сме по – щастливи от тях като си хапваме пресни яйчица. Много обичам рохки яйца на закуска, както и пържени филийки със сладко от смокини.Палачинките също не са за подценяване.

А тези смокини, които виждате в двора на хотела стават колкото големи круши. Страшно са сладки – от тях всяка година правим сладко за Вас. Само на морето растат такива невероятни смокини.

За млякото решихме да не се впускаме в приключения с крави, та ограничихме до там, че само купуваме от местните производители краве, овче и козе мляко. От кравето мляко правим кисело мляко, сирене и извара. От козето правим сирене – страхотно е. Любимото ми сирене. А от овчето правим кисело мляко и сирене. Според мен прясното сирене е в пъти по- вкусно от добре узрялото.
 Свеж домат от градината, към него няколко резенчета пресносолно сирене,  стръкче босилек всичко това полято с малко зехтин – бон апети!!!!!


Рибата – това е нещо с което можем да се похвалим. Ако не я хваща мъжа ми – кога с харпун- кога с мрежи, то я купувам от местните рибари. Позволяваме си  само с калмарите, скаридите и октоподите , както и зехтина да подпомагаме гръцката икономика, като ги купуваме от Гърция.
Отне ми 5 години да се науча да ги правя като гръцките готвачки. Моята приятелка Деспина от Порто Кофу ме научи да правя калмари така както само тя умее. В началото все нещо не правех както трябва – или бяха жилави, или препържени. Пет години.
Зехтина , който купувам от Гърция е домашен, от огромната маслинова градина на Деспина.
Но резултата показва, че си е заслужавало. От гръцките чревоугодници съм научила и много други рецепти, но- най-вече рибни. Скариди саханаки, миди саханаки , октопод на скара , пържени тиквички , скордаля и много други вкусотии. Не може да им се отрече , че обичат да си угаждат на душите.

Е мисля, че Ви е било интересно, надявам се, че ще Ви бъде и така вкусно както и на нас. Всичко това за което Ви разказах е много забавно, разбира се не е лесно , но това което е като краен резултат оправдава всички трудности. За нас ще е много приятно ако усетите истинския вкус на храната, kоято приготвяме за Вас и това остави траен спомен за почивката Ви на Синеморец.